2019-06-12

O stanie cywilnym i o tym jakie i ile imion można w Polsce nadać dziecku.



Zgodnie z ustawą o aktach stanu cywilnego, stanem cywilnym jest sytuacja prawna osoby wyrażona przez jej cechy indywidualizujące, kształtowana przez zdarzenia naturalne, czynności prawne lub orzeczenia sądów, lub decyzje organów, stwierdzona w akcie stanu cywilnego.

Zdarzenia naturalne, o których mowa w powyższej definicji to narodziny i zgon. Czynnościami prawnymi określającymi stan cywilny będą na przykład zawarcie małżeństwa, uznanie ojcostwa, oświadczenie rodziców o wyborze imienia. Orzeczenie sądowe kształtujące sytuację prawną poszczególnych osób to orzeczenia o ustaleniu bądź zaprzeczeniu ojcostwa, o ustaleniu bezskuteczności uznania ojcostwa, o ustalaniu treści aktu urodzenia dziecka nieznanych rodziców itp. Z kolei decyzja administracyjna ustalająca stan cywilny to chociażby decyzja dotycząca zmiany imienia lub nazwiska.

Akty stanu cywilnego oznacza się w rejestrze stanu cywilnego oddzielnie dla każdego rodzaju zdarzenia: urodzenia, małżeństwa albo zgonu i odrębnie dla każdego roku kalendarzowego.

Warto pamiętać, że osoba zgłaszająca urodzenie dziecka składa oświadczenie o wyborze nie więcej niż dwóch imion dla dziecka. Wybrane imię lub imiona nie mogą być zamieszczone w akcie urodzenia w formie zdrobniałej oraz nie mogą mieć charakteru ośmieszającego lub nieprzyzwoitego. Niezależnie od obywatelstwa i narodowości rodziców dziecka wybrane imię lub imiona mogą być imionami obcymi. Można wybrać imię, które nie wskazuje na płeć dziecka, ale w powszechnym znaczeniu jest przypisane do danej płci. UWAGA! Kierownik urzędu stanu cywilnego odmawia przyjęcia oświadczenia o wyborze imienia lub imion dziecka, jeżeli wybrane imię lub imiona są w formie zdrobniałej lub mają charakter ośmieszający lub nieprzyzwoity lub nie wskazują na płeć dziecka, kierując się powszechnym znaczeniem imienia, i wybiera dziecku imię z urzędu, w formie decyzji administracyjnej podlegającej natychmiastowemu wykonaniu, z adnotacją zamieszczoną w akcie urodzenia o wyborze imienia z urzędu.


Źródło: Ustawa z dnia 28 listopada 2014 r. Prawo o aktach stanu cywilnego.